ZIMOWE ŚWIATŁA LOFOTÓW

WARSZTATY FOTO 23-28/01/19

5-cio dniowe warsztaty fotograficzne, ograniczone do 5 uczestników.

Cena całkowita:

2199 PLN / 4999 NOK na osobę

W cenie:

- Transfery Z i NA lotnisko w Narvik/Harstad (Evenes), ewentualnie Leknes*.

- 5 noclegów w domku z pełnym wyposażeniem, osobne łóżka, ciepła woda, ogrzewanie i in.

- Wypożyczenie samochodu oraz koszty paliwa, samochód klasy kombi lub terenowy

- Wyżywienie podstawowe na pierwsze dwa dni pobytu (kolacja oraz śniadanie/lunch dnia następnego po przylocie)

- Warsztaty fotografii krajobrazowej oraz nocnej, z naciskiem na "polowanie na zorze"

- dla chętnych - warsztaty z obróbki zdjęć w Lightroom i Photoshop

- pełne wparcie fotograficzne z mojej strony podczas całego pobytu oraz wszystkich plenerów.

- zawsze ciepła kawka i herbata w plenerze, plus coś słodkiego :)

*Leknes - możliwość dotarcia oraz transfer z lotniska w Leknes po wcześniejszym umówieniu szczegółów. Jest to opcja z dodatkową przesiadką w Bodø i nieco droższa ale uniknie się 4 godzinnej jazdy samochodem.

Cena NIE obejmuje:

- kosztu biletów lotniczych

- wyżywienia na pozostałe dni warsztatów

- dodatkowych kosztów związanych ze zwiedzaniem obiektów, zakupu napojów alkoholowych itp.

Ramowy plan Warsztatów:

1 dzień 23/03

Transfer z lotniska na miejsce pobytu - około 4 godzin jazdy samochodem, zakwaterowanie, wspólna kolacja, spotkanie oraz omówienie szczegółów na dni następne. Jeśli prognozy zorzy będą optymistyczne - pierwsze nocne warsztaty dla chętnych.

2 dzień 24/03

Wstaniemy nieco później, około 10-11 wspólne śniadanie, zbiórka sprzętu i pierwsze plenery.

Na ten dzień planuję odwiedzić najpiękniejsze wioski Lofotów - Reine oraz Hamnoy. Okolice obfitują w piękne motywy, spokojnie tego dnia zrobimy też zakupy w mieście na pozostałe dni warsztatów, w miarę możliwości zostaniemy tu aż do zachodu słońca. W nocy będziemy pilnować prognozy geomagnetycznej.

3 dzień 25/03

Na wschód słońca pojedziemy na przepiękną plażę Skagsanden koło Flakstad. przed południem objedziemy jeszcze okolice Ramberg oraz plażę Sandbotnen. Na obiad zjedziemy do bazy. Wieczorem złapiemy zachodnie światło w Hamnoy. Noc znów będzie przeznaczona na "polowanie"

4 dzień 26/03

Dzień zaczniemy wcześnie rano, by na wschód Słońca dojechać na przepiękną plażę Utakleiv, Następnie łapiąc nadal piękne światło, odwiedzimy plażę w Vik oraz Unstad. Tego dnia, by nie tracić czasu na powrót do bazy, obiad zjemy w plenerze, w miarę chęci odwiedzimy pizzerię w jednej z wiosek lub przygotujemy coś ciepłego na kuchence gazowej.

Na zachód słońca pojedziemy na plażę Myrland lub Vikten. To będzie najdłuższy dzień warsztatów który spędzimy poza domkiem.

5 dzień 27/03

Tego dnia zdecydujemy, czy odwiedzimy raz jeszcze nasze ulubione miejsca czy pojedziemy zobaczyć wioskę Nusfjord oraz eksplorować wcześniej nie odwiedzone miejsca. Tego dnia będziemy w bazie wcześniej, by spakować nasze rzeczy i przygotować się do wczesnego wymeldowania z domku.

6 dzień 28/03

Wczesne wymeldowanie i podróż z powrotem na lotnisko w Narvik-Harstad (Evenes).

Warunki rezerwacji:

Za racji na bardzo ograniczoną ilość miejsc, liczy się kolejność rezerwacji a w zasadzie, kolejność wpłacenia zaliczki która jest konieczna do wpisania Was na listę pewnych uczestników.

Zaliczka jest bezzwrotna w razie odwołania przez Was rezerwacji.

Można od razu zrealizować pełną płatność wybierając jedno z poniższych kont.

Zaliczka wynosi 250 PLN lub 500 NOK.

Termin płatności zaliczki - 20 grudnia.

Termin płatności całej kwoty - 10 Stycznia

Płatność PayPal'em, bezpośednio na konto bankowe (polecane!) lub Vipps (na terenie Norwegii)

 

ZAPRASZAM!!

Warunki umowy:

1. Jako organizator zastrzegam sobie prawo do zmiany w planie dniowym Warsztatów, zależnie od warunków pogodowych lub z przyczyn zdarzeń losowych, ode mnie nie zależnych.

2. W razie odwołania warsztatów zobowiązuję się zwrócić 100% wartości wpłaty łącznie z zaliczką.

3. Zobowiązuję się udzielić Państwo wszelkiej dostępnej mi wiedzy i środków by te warsztaty fotograficzne pozostały w Waszej pamięci na bardzo długo! 

DODATKOWE INFORMACJE

1. Warunki pogodowe w styczniu

Archipelag wysp Lofoty leży ponad kołem podbiegunowym, więc ekstremalne warunki atmosferyczne to w zimę rzecz prawie pewna. Wyspy objęte są wpływem klimatu morskiego, więc spodziewane temperatury będą oscylować w granicy +5 / -5 stopni Celsjusza jednak przy silnym wietrze, odczuwalne temperatury będą o wiele niższe.

Spodziewać się można nagłych zmian pogody, opadów śniegu, deszczu oraz gradu, czasem silnych huraganowych wiatrów a może nawet i dni słonecznych z pogodą wiosenną. 

Wschód i zachód Słońca:

wschód to okolice godziny 10, zachód już po 14 - czyli 4,5 godziny pięknego, ciepłego światła do wykorzystania!

2. Trudność warsztatów

Warsztaty na Lofotach należą do łatwych pod względem przygotowania fizycznego. Poruszamy się głównie po drogach asfaltowych na poziomie morza, odwiedzamy wioski oraz plaże, podczas warsztatów nie zdobywamy gór - w zimę jest to zbyt niebezpieczne bez sprzętu i przygotowania. NIe oddalamy się na więcej niż 10-15 minut pieszo od samochodu.

3. Zalecane wyposażenie, sprzęt foto

Poza ciepłymi, zimowymi ubraniami - koniecznie druga para wodoszczelnych butów. Zdjęcia na plaży często kończą się zamoczeniem obuwia i spodni, fale potrafię być naprawdę duże. Kurtki i rękawice z dobrą membraną to podstawa.

Do zdjęć nocnych - latarka czołowa jest najlepszym wyjściem, komplet lub dwa dodatkowych baterii do aparatu i latarki, power bank zawsze pomocny.

Z dodatkowych: kolce na buty mogą być przydatne, nawet zwykłe, zakładane na gumowych paskach.

Sprzęt foto:

Statyw to podstawa, zarówno do zdjęć dziennych jak i nocnych. Wyzwalacz zdalny jest bardzo pomocny. Obiektywy - szeroki, jasny kąt to najlepszy wybór. Poza tym, pokrycie ogniskowej rzędu 16-300mm da pełną gamę możliwości na Lofotach. Dodatkowo filtry polaryzujące, połówkowe oraz ściemniające - neutralne szare (ND) na pewno wpłyną pozytywnie na efekty. Dodatkowe karty pamięci, laptop lub tablet do magazynowania i przeglądania zdjęć oraz, wydać się to może oczywiste, duża ilość suchych ściereczek do obiektywu.

4. Słowo końcowe

Z doświadczenia wiem, że aura północy może być kapryśna. Należy więc nastawić się nie tyle sprzętowo, co też "duchowo" na wiele niespodzianek, zarówno tych pozytywnych jak i nieco bardziej negatywnych. Będziemy działać w różnych warunkach, więc zawsze lepiej mieć ze sobą dodatkową torbę w samochodzie z suchymi i ciepłymi rzeczami.

Zapewne wiecie, że żywność w Norwegii jest droga i ogólnie stołowanie się poza domem pochłania masę środków pieniężnych, dlatego polecam, w miarę możliwości, zabrać zapas jedzenia ze sobą. Produkty podstawowe jak ryż, makaron, olej, mąka itp można kupić za dobrą cenę na miejscu. Jeśli ktoś lubi, napoje alkoholowe lepiej zakupić na lotnisku.