Czym dysponuję?

 

Nie musisz zabierać namiotu, śpiworów, karimat i sprzętu biwakowego – to wszystko wożę ze sobą. Chyba, że chcesz, to nie ma problemu.

Samochód z bagażnikiem dachowym – Honda CR-V, bez problemu zabierzemy dużo sprzętu i bagaży jeśli zajdzie potrzeba. Podróż w grupie max.4 osobowej zagwarantuje komfort. Większe grupy – istnieje zawsze możliwość wynajęcia samochodu na miejscu.

Na chwilę obecną kompletuję również sprzęt wędkarski oraz w przyszłości fotograficzny do Waszej dyspozycji.

 

Jak tworzymy scenariusz wyprawy?

 

Po Waszej decyzji, chciałbym znać kilka odpowiedzi na pytania odnośnie Waszych preferencji i oczekiwań. W tym celu podeślę na maila krótką ankietę na podstawie której przedstawię opcje, może kilka, oraz spodziewane koszty. Jeśli wszystko będzie ok, podpiszemy umowę, wymagana będzie zaliczka i to wszystko.

Wszystkie szczegóły zawsze możemy omówić telefonicznie, przez skypa, messengera lub mailowo.

 

Warsztaty fotograficzne, czyli?

 

W ramach warsztatów fotograficznych będę chciał przede wszystkim nauczyć Cię jak robić lepsze zdjęcia – czyli zaczynając od początku – co wpływa na wygląd zdjęcia, jak kontrolować ustawienia manualne, jak budować kompozycję, na co zwracać uwagę w fotografii krajobrazowej, jakie techniki można użyć by uczynić zdjęcie ciekawszym, jaki dodatkowy sprzęt używać, z chęcią udostępnię swój sprzęt do wypróbowania filtrów kołowych i płaskich, fotografia z ręki i ze statywu, długi czas naświetlania, zdjęcia panoramiczne, zdjęcia pod słońce, w ruchu, w ciemności, jak fotografować nocne niebo, gwiazdy, zorzę polarną, różne techniki makro... To tylko niektóre z tematów jakie możemy poruszyć podczas plenerów fotograficznych.

Moje wyjazdy są nastawione głównie na wspólne robienie zdjęć i dzielenie się wiedzą fotograficzną, jednak tylko od Was zależy ile czasu będą one zabierały a ile chcecie mieć Wy do własnej dyspozycji. Pełna dowolność.

Dla zainteresowanych również podstawy edycji i obróbki zdjęć. Na każdym wyjeździe mam ze sobą laptopa.

Co trzeba zabrać?

 

Norwegia jest północnym krajem, co oznacza, że poza okresem letnim jest z reguły chłodno i często mokro – odpowiednia odzież ochronna a co najważniejsze obuwie – jest czymś co zawsze się przydaje!

Szczególnie powtarzam obuwie – idąc gdziekolwiek w tutejszą dzicz napotkamy na torfowiska, bagienne tereny, rzeki i strumienie, błoto – Sprawdzone nieprzemakalne buty to podstawa komfortu w tutejszych trekkingach.

  • Jeśli będziesz chciał – sprzęt wędkarski, może myśliwski (zawsze można wykupić licencje na ptaki czy małe zwierzęta futerkowe). Sprzęt narciarski – raczej nie, mimo iż Norwegia to raj dla narciarzy – skupiam się na fotografii i eksploracji pieszej.

  • Jedzenie – podróżując "budżetowo" – zgodnie z ideą – nie możemy polegać tylko na tutejszych produktach, bo jest drogo, (choć oczywiście możemy – wszystko zależy od Waszych finansów) – ale zawsze zalecam zabrać ze sobą ile się da :). Na miejscu bez problemu kupi się warzywa, owoce, makarony, kasze, ryż, puszki w dobrych cenach. Drogie jest mięso, wędliny, słodycze.

  • Wygodny plecak – a najlepiej dwa – jeśli planujemy pochodzić, przyda się jeden stacjonarny plecak lub walizka i mniejszy, wygodny placek wypadowy – gdy będziemy chcieli podejść do danej lokacji. W podróżach swoich nie przewiduję wypadów polegających na noszeniu ze sobą plecaków z całym sprzętem foto, ubraniami, namiotami, osprzętem biwakowym, jedzeniem itp. - raz, że liczę na dużą mobilność i zmianę lokacji każdego dnia, dwa, że tego typu wyprawy wymagają doświadczonego przewodnika a ja nie mogę wziąć na siebie takiej odpowiedzialności w razie niespodziewanych sytuacji.

  • Alkohol – pamiętajcie, że wszystko z umiarem. ale też i wszystko dla ludzi – jako organizator i kierowca nie spożywam alkoholu na wyprawach, ale też nie zakazuję gdy już dojedziemy na miejsce lub rozbijemy obóz. Tutaj alkohol jest bardzo drogi, więc jeśli chcecie, polecam zakupić najlepiej na lotnisku, jest często taniej niż w sklepach. Papierosy – jeśli nie palicie – i tak weźcie dozwolony limit – tutaj wiele osób chętnie odkupi w dobrej cenie i zwróci się wam część biletu (ale wiecie, mówię o tym nieoficjalnie ;))

  • Dobry humor i nastawienie – rzecz oczywista? Niekoniecznie. Ja wiem co mogę Wam zagwarantować z mojej strony, ale nigdy nie zapewnię idealnych warunków pogodowych, jeśli przyjedziecie w zimę na Zorzę, a będzie pochmurno, niestety nic z tym nie zrobię, możemy szukać dziur w chmurach, pojechać w głąb lądu lub na jakąś górę, ale pewnych rzeczy się nie przejdzie. To samo z deszczem lub mrozem w inne dni. Mam nadzieję, że rozumiecie sytuację, ale tak przecież jest wszędzie, żadne biuro podróży nie zwraca kosztów, bo wiatr był za silny...

Gdzie możemy jechać, co zobaczyć?

 

W zależności od Waszych chęci – czy lubicie góry, czy fiord i morze, czy chcecie zobaczyć północ, może wodospady, może posiedzieć na plaży a może zobaczyć renifery lub woły piżmowe... Operuję w rejonie środkowej Norwegii i tutaj głównie organizuję wyprawy – koszty związane z podróżą daleko na południe lub północ są bardzo wysokie i pochłaniają dużo czasu (ale jak zawsze powtarzam, dla chętnych nie ma problemu).

 

Zawsze będę polecał rejony Parków Narodowych Dovrefjell-Sunndalsfjella, Trollheimen, Rondane, Femundsmarka, okolice górniczego miasteczka Røros, wschodnie wybrzeże z najlepszymi łowiskami w rejonie (Hitra, Froya), góry Sylan lub nieco dalej na północ – rejon lodowca Svartisen... lub dalej na południe – Geiranger fiord, słynna ściana Trolli i Droga Trolli, najwyższe góry Jotunheimen... Lokalnie piękne jeziora, wodospady, dzikie tereny leśne, jednym słowem, można jechać kilkaset km by zobaczyć wybrany obszar lub kręcić się po okolicach smakując życia namiotowego w prawdziwie dzikich skandynawskich plenerach robiąc również udane zdjęcia. Wszystko zależy od Waszych możliwości i chęci.

Potencjalnych scenariuszy na Naszą wyprawę jest nieskończenie wiele.

W tym miejscu też chciałbym podkreślić wielki plus jaki daje mała grupa – mobilność, zorganizowanie i elastyczność, jeśli powiemy, że jedziemy do punktu A a po drodze zobaczymy coś wartego uwagi, nie ma problemu by zmienić nasz plan zupełnie! Bycie elastycznym w podróżowaniu to podstawa! Gdzieś będzie padać to poszukamy miejsc, gdzie jest Słońce, lub odwrotnie - takiej możliwości nie znajdziecie w innych ofertach skierowanych do grup „zorganizowanych”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowa oferta.

 

W tym miejscu chciałbym Wam zaproponować coś od siebie – w trakcie naszej wycieczki chciałbym stworzyć Wam album upamiętniający najciekawsze chwile i miejsca, byście po powrocie, mieli czym podzielić się ze znajomymi i co postawić na półkę.

Wiem jak łatwo jest robić sobie zdjęcia, gdy wkoło takie piękne widoki... ale wiem też jak miło zawsze gdy ktoś obok zrobi Wam wtedy zdjęcie. To dostaniecie w gratisie :).

Jako Wasz osobisty fotograf oferuję gotowe zdjęcia w formacie cyfrowym, do Waszej dyspozycji lub wywołania – lub, jeśli chcecie, mogę Wam złożyć album i dostarczyć gotowy wydruk w postaci Foto-Książki za dodatkową opłatą.

W przyszłości, a może już i w teraźniejszości, nie wiem na jakim etapie będzie rozwój projektu – oferuję również, za dodatkową opłatą, film – ujęcia z różnych miejsc, z oprawą graficzną i muzyczną, z Waszymi wypowiedziami i moimi narracjami – jako dodatkowa opcja do oferowanych wcześniej zdjęć.

 

Najważniejsze i wyczekiwane – ILE to kosztuje?

 

Wracając do idei podróży budżetowej i dostępnej dla prawie każdego – przedstawię poniżej jakie koszty będą wchodzić w końcową cenę podróży.

 

Przelot – bilety lotnicze – kupujecie Na własny koszt, zawsze służę pomocą w znalezieniu najtańszych połączeń lub zakupie.

 

Koszty podróży – samochód pali około 9-10 litrów benzyny na 100km – wstępne koszty zawierają się w zaliczce, całkowity dystans podróży będzie rozdzielony na wszystkich uczestników na koniec wyprawy. Jako, że każdy scenariusz wycieczki jest inny – te ceny będą się wahać znacząco, stąd taki przelicznik, wiem, że jest to niewygodne i ciężkie do oszacowania, ale jeśli nie będziemy jechać daleko na północ lub południe, średnio przejedziemy ok 500-1000km (wypad weekendowy) czyli spalimy 50-100l paliwa o wartości ok 750-1500 NOK czyli jakieś 300-700 zł (przy średniej cenie 15 koron za litr). Nie doliczam żadnych kosztów amortyzacji auta jedynie koszt paliwa.

Dodatkowe opłaty za podróż – koszty bramek na trasie – będziemy ich unikać raczej, bo znajdują się w obrębie dużych miast, ale mogą się zdarzyć; bilety promowe, jeśli nasza podróż będzie wymagać przeprawy promowej; koszty parkingów – raczej nie wystąpią, koszty wjazdu na drogi prywatne – może się zdarzyć, że aby wjechać na prywatną drogę prowadzącą w góry, trzeba uiścić jednorazową opłatę, zwykle koło 15-20 zł, więc to szczegół.

 

Koszty noclegów – tutaj sprawa jest bardzo ciekawa – bo koszty mogą wynosić 0 a mogą też wynosić 1500 lub więcej NOK. Ideą jest by zrobić to dobrze i tanio – czyli w lato, jesień, może już późną wiosną – polecam namiot – koszty zerowe, w Norwegii żywe jest prawo darmowego dostępu do natury, umożliwiające legalne biwakowanie wszędzie, byleby nie na czyimś podwórku lub polu. O ile tylko pogoda pozwoli oczywiście. Jeśli wolicie – może być to camping – ceny domków 3-4 osobowych już od 250 zł za nocleg, można też wynająć dom lub apartament z pełnym wyposażeniem – tutaj ceny też zaczynają się od około 250-300 zł za noc. Przy planowaniu wycieczki osobiście robię wszystkie rezerwację i wyszukuję najlepsze opcje za spodziewaną cenę. W zimę, przy wyprawach na zorze – nie ma innej opcji niż domek z kominkiem. W sezonie urlopowym ceny mogę być wyższe a dostępność mniejsza. Wczesne planowanie i rezerwacja jest kluczem do sukcesu tutaj.

 

Moje własne koszty – czyli to co ja na tym zarobię poświęcając swój czas już podczas planowania wyprawy, następnie będąc do Waszej dyspozycji 24h i później przygotowując zdjęcia do Waszego albumu. Tutaj koszt zaczyna się od 1200NOK za dzień, czyli jakieś 500zł/dzień. Jest to średnia dniówka jaką wyrabiamy tutaj pracując 8 godzin dziennie (brutto). Przy długich wypadach, skomplikowanych planowaniach, ta cena może wzrosnąć.

Zależnie od rodzaju wyprawy ostateczna oferta cenowa przedstawiona będzie każdemu indywidualnie.

 

Koszty jedzenia – jak wspomniałem – najlepiej zabrać ze sobą to co się lubi, resztę kupimy tutaj na wspólnych zakupach, koszty zakupów rozdzielamy równo pomiędzy Was i mnie, bo też z tego skorzystam ;). Poza tym chyba nie wspomniałem – gotujemy wspólne posiłki – jako organizator, zgłaszam się na kucharza jeśli trzeba :).

Na samym początku zajedziemy do najbliższego supermarketu robiąc zapasy na wyprawę, bo nie ma nic gorszego, jak szukanie sklepu w dziczy, bo coś się za szybko skończyło...

 

 

Koszty dodatkowe – wedle Waszego uznania i chęci, mogą to być koszty biletów na atrakcje turystyczne, wynajmu sprzętu turystycznego lub wędkarskiego, zakupy pamiątek, jedzenie w restauracjach itp. itd. Jakieś kieszonkowe lub coś na karcie warto mieć, wiadomo.

Kosztem dodatkowym jest też opcja zaprojektowania i druku foto-książki oraz nakręcenia i złożenia filmu z Waszego wyjazdu.

 

Tak więc całkowity koszt będzie się tu wahał od 2000 NOK za wypad jednodniowy, 3500 NOK za wypad weekendowy, do 7000-8000 NOK za wypad 3-dniowy z noclegiem w hytce i długimi podróżami.

Oczywiście koszty te są bardzo poglądowe i są kosztami za grupę 3-4 osobową, nie na osobę!

 

Mam nadzieję, że przybliżyłem Wam moją ofertę.

Pamiętajcie, że zawsze można podróżować taniej po Skandynawii, jeżdżąc rowerem, lub „na stopa”, robić to indywidualnie. Ja ze swojej strony oferuję wszystko czym dysponuję – swoją wiedzą, doświadczeniem, sprzętem i czasem, byście mogli czuć się komfortowo i korzystać ze wszelkich uroków tego pięknego kraju! Jestem pewien, że nie ma tańszej i równie atrakcyjnej oferty wypadowej, a już tym bardziej jestem pewien – że ni ma takiej oferty połączonej z warsztatami fotograficznymi, gdzie do dyspozycji będziecie mieli swojego własnego fotografa!

 

Zapraszam serdecznie, pytajcie, piszcie, rezerwujcie :). Skandynawia stoi przed Wami otworem, wystarczy się zdecydować!

Co teraz? - Jeśli jesteś na TAK - kliknij link poniżej, wyślij mi wiadomość, pytanie, zgłoszenie a ja prześlę Ci listę prostych pytań na bazie których przedstawię konkretną ofertę.

9places.jpg